Nf-music
E-mail: j.prikop
Džez[1] alebo jazz[2] (angl. jazz) je hudobný žáner, ktorý vznikol začiatkom 20. storočia v USA, v meste New Orleans, ktoré sa nachádza v štáte Louisiana. Vznikol postupným zlúčením afroamerického folklóru (najmä bluesu) s európskymihudobnými tradíciami.
Štýl sa vyznačuje improvizáciou, zvláštnym spôsobom tvorby tónu a stretávaním niekoľkých metrorytmických pásiem. Džez znamenal zásadný prevrat v populárnej hudbe 20. storočia.
Z tohto štýlu od jeho vzniku vzniklo mnoho iných štýlov ako napríklad Big band swing-style v rokoch 1930 – 1940,Bebop od polovice 1940 roku, rôzne druhy Latin jazz fúzií ako Afro-kubánsky jazz v rokoch 1950 a 1960, jazz-rock fúzia v rokoch 1970 a 1980, alebo acid jazz, ktorý je prímesou jazzu a vplyv na funk a hip-hopu. Ako hudba je známa po celom svete, využíva miestne národy a regionálne hudobné kultúry, pričom jeho estetika prispôsobená jeho rozmanitému prostrediu a vedie k mnohým štýlom.
Od roku 1808 priniesol Atlantický obchod s otrokmi takmer pol milióna Afričanov do Spojených štátov. Otroci pochádzali vo väčšine zo západnej časti Afriky a s nimi prišli aj silné kmeňové hudobné tradície.[10] Na festivaloch sa predstavovali africké tance s bubnami, ktoré boli organizované v nedeľu na miesto Konga. Africká hudba bola veľmi funkčná, rituálna a zahŕňala piesne práce a terénne hulákanie. Africké tradície využili single-line melódiu a call-and-response vzor, ale bez európskeho poňatia harmónie. Africké rytmy odrážali reč, vzory a africké použitie váh, ktoré viedlo k modrej poznámke bluesu a džezu.
Pop alebo pop music je hudobný žáner. Popové skladby sa spravidla skladajú zo slôh a refrénov s predvídateľnou štruktúrou. Texty sú nenáročné, opakujúce sa témy. Popové skladby bývajú komponované, nahrávané a vydávané obyčajne s cieľom komerčného úspechu. Osobitnou časťou ľudí býva pop niekedy odmietaný ako "neumelecký hudobný žáner".
Pop ako hudobný štýl vznikol na začiatku 60. rokov 20. storočia po ústupe štýlu rock and roll. Za prvých priekopníkov je možné považovať Beach Boys, The Four Seasons a Everly Brothers.
ROCK
Rock alebo rok je druh populárnej hudby s výraznými vokálmi, ktoré sú sprevádzané gitarami, bicími a basgitarami. Niektoré rockové štýly často využívajú aj klávesové nástroje ako klavír, organ, a syntetizátor. Medzi ďalšie nástroje využívané v rockovej hudbe patria harmonika, husle, bendžo, tympany a flauta. V rocku sa využíva elektrická, ale ajakustická gitara.
Rock má korene na konci 40. a na začiatku 50. rokov v USA. Vyvinul sa z blues, R&B a country. Vplyv na vývoj rocku mali aj pop, jazz a folk. Skupina hudobníkov špecializujúcich sa na rockovú hudbu sa nazýva „rocková skupina“ („rock band“). Skladá sa z hlavného speváka, gitaristu, basgitaristu a bubeníka.
Rock and roll je historické označenie pre prvú etapu vývoja rockovej hudby. Je to štýl, ktorý sa objavil v 50. rokoch vUSA a rýchlo sa rozšíril po celom svete. Od 60. rokov možno sledovať jeho jednotnosť vývojovej línie. Neskôr sa začali objavovať ďalšie vývojové etapy, začal sa využívať termín rock. Od polovice 50. rokov sa rock´n´roll stal jedným z najpopulárnejších hudobných žánrov. V roku 1954 začali interpreti v oblasti country a western i v oblasti hlavného prúdu vtedajšej americkej populárnej hudby objavovať rhytm and blues. Tento druh hudby bol dovtedy určený takmer výhradne pre černošské obyvateľstvo USA. Prvým významným predstaviteľom tejto tendencie bol Bill Haley, ktorý adaptoval pôvodne černošskú nahrávku „Rock Around The Clock“ a ktorá sa stala v roku 1955 svetovým hitom. Rýchlo sa objavili jeho ďalší nasledovníci. Elvis Presley sa v roku 1956 presadil svojim hitom „Heartbreak Hotel“ a takmer okamžite sa stal idolom mladej generácie. Práve Elvis Presley znamenal veľký medzník v prudkom náraste kultu hviezd. Začiatkom 60. rokov už určuje rock´n´roll prevládajúci charakter modernej populárnej hudby. Začína sa označovať ako rock. V roku 1964 prichádza nástup a dominancia britských rockových skupín.
Glam rock (známy tiež ako Glitter Rock) sa objavil po ére hippies na začiatku sedemdesiatych rokov. Spočiatku, medzi rokmi 1970 - 73 boli hlavní predstavitelia tohto hudobného žánru vo Veľkej Británii. Boli to hlavne Slade, The Sweet, Queen, Garry Glitter, David Bowie, T.Rex, Mud či Roxy Music. V USA bol glam rock populárny v mestách New York, Detroit a Los Angeles. Tento štýl tam reprezentovali Alice Cooper, New York Dolls, Wayne County a trochu neskôr hlavne skupina Kiss. Fanúšikovia glam rocku sa odlišovali od oriflených členov hnutia hippies okúzľujúcim (glamourous) oblečením, ktoré bolo inšpirované sci-fi, hollywoodskou kultúrou a oblečením bisexuálov. Hudba v štýle glam rocku je charakterizovaná ako fádne, uspávajúce balady ako aj samopašné vysokoenergetické rokenrolové štylizácie ovplyvnené hudbou Rolling Stones. Hlavnou témou textov piesní bola sexualita, drogy, vedecká fantastika a revolúcia tínejdžrov (príkladom sú piesne „Children of the Revolution“ skupiny T-Rex a „Teenage Rampage“ skupiny The Sweet).
Hlavným znakom progresívneho rocku je experimentovanie s odlišnými názormi a rôznymi hudobnými formami. The Who spopularizovali rockovú operu. Niektoré skupiny ako Pink Floyd, The Moody Blues a Deep Purple experimentovali s novými nástrojmi, začali využívať orchester. Mnohé z týchto skupín tvorili dlhé, sofistikovanejšie skladby. Mainstreamové úspechy dosiahli Pink Floyd, Rush, Jethro Tull a Genesis. Progresívny rock dosiahol veľkú popularitu aj v Nemecku. Dostal názov krautrock. Hudba bola ovplyvnená aj inými žánrami ako napríklad techno. V 70. rokoch bol progresívny rock úspešný aj v Taliansku. V 90. rokoch sa vPakistane objavila skupina Mizraab. V Turecku to boli zase Baris Manco.
DANCE
Tanečná hudba alebo Dance Music alebo len Dance v súčasnosti, všeobecne označuje hudobné štýly elektronického hudobného žánru - Electronica. Hrávajú sa v tanečných kluboch, vo vysielaní FM/Web rádií alebo na rôznych akciách s elektronickou hudbou - často označované ako Dance Event's, ktoré sú zamerané na určitý alebo viaceré podobné štýly elektronickej hudby.Medzi, v súčasnosti najznámejšie, podujatia patrí napr.: Sensation White alebo Qlimax.Pod pojem dance music tak spadajú hudobné štýly ako napr. Techno, House, Trance, hardcore techno a mnoho ďalších. Na Slovensku sa najčastejšie za Dance Music považujú komerčné štýly modernej hudby, ako je napr. Pop Rap alebo (podobne aj v USA) Rhythm & Blues, ktoré však už nepatria pod žáner elektronickej hudby.
Dance music je obyčajne tvorená pomocou počítačov a syntezátorov a zriedkavo je zložená z viac ako 3 fyzických nástrojov. Nástroje sú obyčajne nahradené digitálnymi alebo elektronickými zvukmi v 4/4 takte väčšinou od 120 do 200 BPM pri štýloch ako House, Trance alebo najtvrdšom Gabber.
Existujú aj ďalšie Elektronické hudobné štýly ktorých BPM sa rovná niekoľko násobku bežnej dance music a všeobecne sa už za tanečnú hudbu nepovažujú, ako napr. 300 – 600 BPM Speedcore, približne 600 BPM Splittercore, alebo 1000+ BPM Extratone. Posledné dva štýly však neboli nikdy oficiálne uznané.
© 2011 Všetky práva vyhradené.